Přechody hor nalehko
Na otázku z úvodníku lze odpovědět jednoduše, jedním slovem. Ve všech. Mezi nejkrásnější přechody hlavního hřebene, lze zařadit hlavní hřeben Jeseníků.
Jeho přechod startuje v sedle Ramzová. Pohodlně, lanovkou, překonáme první markantní převýšení. Lanová dráha nás vyveze těsně pod vrchol hory Šerák, pod kterým leží jedna z nejmalebnějších Jesenických chat, chata Jiřího na Šeráku. Tady nastoupíme naši hřebenovou túru. První část, ta nižší nás povede přes vrcholy Keprníku, Vozky, kolem bývalé chaty u Vřesové studánky až na Červenohorské sedlo. Toto lyžařské středisko je jedním z největších v oblasti Jeseníků a poskytuje příznivcům sjezdového lyžování opravdu vynikající podmínky. Díky vysoké nadmořské výšce se zde dá lyžovat dlouho do jara.
Co by to bylo za středisko, kdyby se zde nebylo možné ubytovat. Je to i ideální místo pro přespání pro ty, co přecházejí celý hřeben. Z Červenohorského sedla nás čeká pořádný výstup. Po jeho zdolání se jako mávnutím kouzelného proutku změní charakter přírody. Ze svěžích a poměrně hlubokých lesů přejdeme do krajiny, pomalu měnící se do podoby tundry.
Nenáročným terénem se pomalu, ale jistě blížíme k vyhlášené Jesenické chatě Švýcárna. Na dohled už máme vysílač, oznamující blízkost nejvyššího vrcholu Jeseníků a nejvyššího bodu v České republice. Vrchol vysílače převyšuje totiž i krkonošskou Sněžku.
Na Švýcárně doporučuji přenocovat, pokud tam budou mít volno. Noc na Švýcarně je romantická a poetická. Ze Švýcárny pokračujeme do nedalekého střediska Ovčárna. Kdybyste s noclehem neuspěli na Švýcárně, tady určitě nocleh naleznete. Je zde řada hotelů, penzionů a chat.
Před vámi je poslední úsek přechodu celého hřebene. Nejdřív vystoupáte k Petrovým kamenům. Dejte pozor, zda se tam zrovna neslétávají čarodějnice. Pak přejdeme přes hitlerovské, záložní letiště nad Velkou kotlinou a sestoupíme k Jelení studánce. Zde je možnost nouzového přespání v bivakovací boudě. Přes Ztracené kameny pak sestoupíme do sedla Skřítek, odkud odjedeme autobusem.